מדיה

התקבלה תביעת נתן זהבי נגד הדס שטייף: תפצה ב-390 אלף ש'

זהבי תבע לפני כשנה וחצי את כתבת גל"צ ב-1.8 מיליון ש', בעקבות סדרת פרסומים של שטייף עם עדויות לכך שהשדרן תקף מינית לכאורה מספר נשים. שטייף צפויה לערער
אלכסנדר כץ |  16
הדס שטייף ונתן זהבי (צילום אלכסנדר כץ, אביב חופי)
בית משפט השלום בתל אביב קיבל הבוקר (יום א') את תביעת לשון הרע שהגיש שדרן הרדיו נתן זהבי נגד כתבת המשטרה של גל"צ, הדס שטייף, ופסק לזכותו 390 אלף שקלים. בתביעה המקורית דרך זהבי 1.8 מיליון שקלים, אבל גם הסכום שנפסק בסופו של דבר הוא יוצא דופן בתחום תביעות לשון הרע, ונחשב לגבוה במיוחד. שטייף צפויה לערער על הפסיקה.
בנובמבר 2017 פרסמה שטייף עדויות של נשים שטענו כי זהבי הטריד אותן מינית לכאורה. בעדות הראשונה נאמר כי זהבי "פשוט התנפל עלי ונישק אותי בכוח, הצמיד את השפתיים וניסה לדחוף את הלשון שלו לפה שלי. הרגשתי מושפלת". בעקבות כך פרסם זהבי 2 פוסטים קשים נגד שטייף, כינה אותה "הערפדית", וטען כי היא "מנהלת מסע אימתני נגדי. אין לי מושג מי הנשים שמתלוננות נגדי. מעולם לא אנסתי או תקפתי נשים", והוסיף: "אם חס וחלילה פגעתי במישהי בדיבור על רקע סקסיסטי אני מתנצל מכל הלב זה לא היה בכוונת זדון".
כעבור מספר ימים, כשחזר מחופשה מתוכננת, איים להגיש תביעה, ואכן - יממה לאחר מכן הגיש באמצעות עורכי דין ליאור אפשטיין ושלומי וינברג, תביעת לשון הרע. בכתב התביעה נכתב כי "הנתבעת ביזתה את התובע, הלבינה את פניו ברבים בהיקף נרחב יותר, תוך שהיא משתמשת בגישה קלה שלה לאמצעי התקשורת, בהיותה עיתונאית, ובפרט למאזיני הרדיו בתחנת גל"צ, בשורה ארוכה של פרסומים, יום אחר יום, שבאמצעותם פגעה קשות בשמו של התובע", והוסיף כי הוא נקלע ל"חלום בלהות עם פרסומיה של הנתבעת.
זהבי טען כי הנזק שנגרם לו כאיש מוכר (ומגדיר את עצמו אף כ"איש ציבור") עקב פרסום לשון הרע נגדו, "רב הרבה יותר מנזק שנגרם לאדם פרטי, הידוע ומוכר בחוגו המצומצם בלבד". 
בעקבות פרסום המקרים על ידי שטייף, הודיע זהבי כי הוא לוקח הפסקה משידור ברדיו 103FM, אך הוא חזר לאחר זמן קצת של כמה שבועות, ואולם, פחתו מספר הפעמים בהם השתתף בתכנית – מ-4 לפעמיים בשבוע.

השופטת אושרי פרוסט-פרנקל ביקרה את התנהלותה של שטייף: "איני מקבלת טענת הנתבעת כי גם אם היו אי דיוקים בפרסומים, עדין עומדת לה הגנת אמת דיברתי. הפרשנות של האירועים הנטענים בכלי התקשרות אינם 'פרט לוואי שאין בו כל פגיעה של ממש' כמשמעו בחוק. טענה להיקף עדויות שאינו קיים, מתן קונוטציות פליליות לאירועים, קביעה סובייקטיבית באשר לאירועים, ואמירות כאלו ואחרות בדבר משמעותם המשפטית של האירועים, אינן יכולים להיחשב 'כפרט לוואי' שאינו משפיע על תפיסת הציבור את הפרסומים. שימוש חוזר במילה 'לכאורה' אינו יכול להועיל לנתבעת כמי שנזהרה בפרסומיה, כאשר בפרסומיה חזרה שוב ושוב על אותם הדברים תוך שמייחסת לעדויות פרשנות סובייקטיבית בניסוח שאינו משתמע ל-2 פנים, לא בצעה את הבדיקות הראויות, לא דייקה בפרטים בהערותיה לפרסומים בכלי התקשורת, לא פנתה לתובע באופן ראוי לצורך קבלת תגובתו, ודאגה להציג מצג של סוגיית ההתיישנות עומדת כפסע בין התובע לבין הרשעה פלילית".
השופטת המשיכה וכתבה בפסיקתה: "אני מוצאת שהנתבעת נהגה בחוסר תום לב בפרסום 'סיפורים' שסופרה לה על ידי נשים, מבלי לבדוק את אמיתותם בכלים העיתונים המתבקשים באופן חסר מידתי לחלוטין, תוך שהיא חוזרת על הפרסומים שוב ושוב. כמו כן, הפרשנות של הנתבעת בכלי התקשורת השונים, שחרגה בצורה שאינה מידתית מהעדויות שהובאו כהווייתם, שוללת אף היא הגנת אמת דיברתי כמשמעה בחוק, כאשר גם העדויות עצמן אינן מוכיחות ברף הראייתי הנדרש, בנסיבות העניין, את המשמעות המיוחסת להן. משאלו הם פני הדברים, סבורתני כי לא עומדות לנתבעת ההגנות שבחוק בקשר לפרסומים".
פרקליטיו של זהבי דרשו 140 אלף שקלים ללא הוכחת נזק עבור כל אחד מ-13 הפרסומים של שטייף נגדו. כמו כן דורשים לפרסם הודעת תיקון או הכחשה בהיקף ובנוסח שבית המשפט יקבע, ושיפורסם בפייסבוק, בתקשורת ובגל"צ, ולשלם הוצאות משפט. בפועל קבעה השופטת פרוסט-פרנקל 30 אלף שקלים עבור כל פרסום, והוסיפה גם שכר טרחת עורכי דין בעוד 30 אלף שקלים.
הבוקר אמר זהבי לתכנית 'קלמןליברמן' בכאן רשת ב': "אני לא מאחל לאף אחד שיעבור מה שעברתי. הגעתי למצב שאמרתי שאני שמח שההורים שלי מתו". זהבי הוסיף כי הוא שם את הדבר מאחוריו, וממשיך הלאה.
עוד אמר זהבי: "אני מקווה שגלי צה"ל ימצאו את הזמן הנכון להיפרד ממנה. אם היא תמשיך להגיד דברים שלא כדאי שהיא תאמר היא תחטוף עוד תביעה".
שטייף צייצה מספר ציוצים הבוקר על החלטת בית המשפט: "יצאתי באמצע הקראה של זהבי נגד שטייף. 7 עדות הגיעו. מדם לבם סיפרו את סיפורן.... השופטת כנראה לא הייתה בדיונים... אני עדיין בשוק. טרם הסתיים. זה שצעירות באות ומספרות מה קרה להן... זה לא נחשב אמת דיברתי....  ההמשך יבוא... עוד לא נאמרה המילה האחרונה. והצדק ינצח... לכל המלעיזים והשמחים לעד (טעות במקור, הכוונה לאיד, א"כ), אלחם עד הסוף, כי אמת יש אחת. לקרוא את פסק הדין זה להבין כמה הוא הזוי".
 

מגל"צ נמסר: "חרף עדויות שלא נסתרו, מפיהן של לא פחות מ-7 נשים שטענו כי זהבי תקף אותן מינית בנסיבות שונות, תביעתו של נתן זהבי כנגד כתבת הפלילים של גלי צה"ל הדס שטייף התקבלה בחלקה - פרקליטות המדינה תשקול להגיש ערעור. כזכור, זהבי הגיש תביעת דיבה כנגד שטייף על רקע פרסומים שייחסו לו טענות להטרדות מיניות. במסגרת ההליך העידו 7 נשים שתמכו בפרסומים, וטענת ההגנה של הנתבעת 'אמת דיברתי' שהייתה מבוססת על עדויות רבות שנאספו בידיה, לא הופרכה. במסגרת ההליך איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית גיבה את העבודה העיתונאית של הנתבעת והגיש בקשה להצטרף להליך כ'ידיד בית המשפט', במטרה לפרוש בפני בית המשפט זווית ראיה רחבה יותר לתופעת ההטרדות המיניות, ולתנועת MeToo# שהעלתה לסדר היום הציבורי את התופעה והיקפה. המדינה תשקול להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי".
תגובות לכתבה(16):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  כל הכבוד לזהבי מקומה של הערפדית בכלא (ל"ת)
  אור 04/05/2019 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  מגיע לטרוריסטית הפמיניסטית שתיהיה מאחורי סורג ובריח
  ישראלי 30/04/2019 09:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שם תפיץ פחות שנאה בעם ישראל ופחות תפגע באנשים חפים מפשע
  סגור
 • 12.
  אפשטיין מזהב
  מרוקאי צרפתי 25/04/2019 22:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פלא שאין אמונה בבתי המשפט והפרקליטות. בערעור זה ישתנה ונתן ואפשטיין יאלצו לצעוד במצעד השרמותות ולאחר מכן הם יציגו את תחרות החולצה הרטובה. #marketing #technology #socialmedia #trolls #branding #business #contentmarketing #advertising #ai #ppc #marketingstrategy #entrepreneur #news #instagram #b2b #smallbusiness #facebook #linkedin #digital #smm #blockchain #entrepreneurship #twitter #blogging #youtube #blog #blogs #digitaltransformation #webdevelopment #entrepreneurs #bots #familyfirst #iot #telaviv #metoo #familybusiness #adi #timeout #firewall #fintech #shlomo #אלונה #uriagmon #ליאוראפשטיין #israeli #blogginglobes #גלובס #botsglobes #anatagmon #veredramonrivlin #startupcheckpoint #mariusnachat #ronnydouek #עדיסופרתאני #alona #adva_dadon #ynet #אלונהבראון #yaerrouselaieimim #instagramglobes #instagramtlv #ramon_hayim #שלמהקרמר #gilshwed #ברים #ענתאגמון #yaelabecassis #hayinramin #moshekahlon #אמתצרפתי #markethousehotel #eliezrfishman #גודינירמוזס #lioreptein #אונברסיטה #roniduek #m
  סגור
 • 11.
  כנס בה בשקרנית הממומנת חסרת הבושה.
  עין אלחמאר 24/04/2019 02:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היא את הכסף שלה תקבל ולא תפסיד אגורה במיתקפה על אושית רדיו כמוך.ההתקפה היא התקפה על סמל ופרה קדושה.ולמי שיש מספיק כסף מבצע תעלולים כאלה.אני מעריך שמדובר בשונא אדם הומו או לסבית מחוסר עתיד.
  סגור
 • 10.
  בטוח לא היה כאן צדק,,
  נועם 09/04/2019 06:46
  הגב לתגובה זו
  0 3
  ללא קשר הוא אחד האנשים הכי מגעילים...
  סגור
 • היה ועוד איך
  כ 11/04/2019 18:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שטייף לא קלטה ש"מי טפו" זה לא חוק והיא לא מעל החוק . שופטת החזירה אותה לכדור הארץ
  סגור
 • 9.
  זהבי קורא תיגר בשם הגברים על האמזונות
  לילי 07/04/2019 16:13
  הגב לתגובה זו
  7 0
  האמזונות שלטו פעם בגברים . נוצר שיח חדש במדינה של שימוש בחוקים שנועדו להגן על נשים ככלי לחיסולים פוליטיים או חשבונות או סתם רווח כספי או תשומת לב .
  סגור
 • 8.
  כל הכבוד זהבי!!! שטייף צודקת, באמת אין כמו שמחה לעיד
  טלי 07/04/2019 15:36
  הגב לתגובה זו
  8 1
  פשוט תענוג לראות את האמת יוצאת לאור
  סגור
 • 7.
  הזוי
  שמוליק 07/04/2019 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  די להשתמש במה שנתן זהבי אמר בעצמו במסגרת כתבה בחדשות - שהוא סובל מכאבי גב ולכן מידי פעם אחת החיילות עשתה לו עיסוי. הזוי. אני לא הייתי רוצה שהבת שלי במסגרת שירותה הצבאי תעשה עיסוי למישהו! אם יש לו כאבי גב גב, שילך למכון אורטופדי
  סגור
 • 6.
  ואיזה מסכנות המוטרדות
  רם 07/04/2019 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זאת מאשימה את זה, ומקבלת פרסום, זה תובע את זאת, ומקבל פיצוי, והכל על גבן של הנשים שהוטרדו...כמה עצוב.
  סגור
 • 5.
  החיוך המאושר המרוח על פניה
  לרון 07/04/2019 12:31
  הגב לתגובה זו
  8 0
  זה מהיום?
  סגור
 • 4.
  מה הקשר
  המטיף בשער 07/04/2019 12:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  בתביעה אזרחית אין לפרקליטות יד ורגל בתהליך.
  סגור
 • 3.
  לא מספיק
  שלומי 07/04/2019 12:16
  הגב לתגובה זו
  12 0
  חבל שלא פסק מליון וחצי
  סגור
 • 2.
  טוב מאוד, ככה שיחשבו פעמיים (ל"ת)
  לשון הרע 07/04/2019 11:43
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור
 • 1.
  ברכות לנתן ולליאור אפשטיין עורך דינו (ל"ת)
  רותי 07/04/2019 11:39
  הגב לתגובה זו
  16 0
  סגור
 • צדק
  מירי 07/04/2019 16:24
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ברכות לרגל היציאה לאור של צדק תמיד ידעתי שאתה צודק חזק ואמץ איש יקר
  סגור