מדיה

כתב חדשות 13 צלל לחקירת אונס בת ה-7 - וקיבל איומים על חייו

יוסי אלי היה הראשון לפקפק בכתב האישום, והוביל לחשיפת מחדלים שהסתיימו בשחרור החשוד מחמוד קטוסה. לאייס הוא מספר על העבודה העיתונאית, האיומים שקיבל ולמה הוא לא מפחד

אלכסנדר כץ |  4
יוסי אלי (צילום מסך: חדשות 13)
בשבוע האחרון שקלו בחברת החדשות של רשת 13 להצמיד אבטחה לעיתונאי יוסי אלי, לאחר שקיבל איומים על חייו. היה זה בעיצומה של "צלילה" שביצע לתוך תיק האונס של הילדה בת ה-7 מאזור בנימין, ותהיות והשגות שהעלה בכל הנוגע לחקירת המשטרה נגד החשוד, פלסטיני מהשומרון. אלי סירב לכך.
פרשת אונס בת ה-7 מטלטלת את הציבוריות הישראלית מתחילת השבוע שעבר. בשעות הערב המאוחרות של יום ראשון לפני שבוע וחצי, הפיצה המשטרה לתקשורת כתב האישום שיוגש נגד מחמוד קטוסה, בן 47 מהכפר דיר קדיס, שהיה עצור נכון לאותו יום כבר כחודש וחצי, והפרשה הקשה נמצאת עמוק עמוק מתחת לרדאר. למהדורות יום ראשון הנושא לא הספיק להגיע, העיתונים בבוקר שלמחרת העניקו לסיפור התייחסות קטנה – אולי מקוצר הזמן עד לירידה לדפוס לילה לפני כן, וגם אתרי האינטרנט לא שמו עליו דגש.

הדבר עורר זעם ברשתות החברתיות, ופוסטים וציוצים של כוכבי רשת, בהם יבגני זרובינסקי, תקפו את "התקשורת השמאלנית" שמתעלמת מסיפור המסגרת של פלסטיני שאנס ילדה יהודייה, במה שנראה כמו אירוע אונס לאומני.

  הפוסט הוויראלי של יבגני זרובינסקי
מהלך יום שני הלך ותפח הסיקור התקשורתי, כאשר הנרטיב של המשטרה עדיין שלט בשיח. אולם במקביל, בתקשורת החלו לבדוק את הסיפור. הראשון שהחל לפקפק בפרטים היה יוסי אלי, שבערב - אחרי המהדורה בה העביר דיווח על הפרשה - העלה תהיות לגבי כתב האישום בסדרת ציוצים בטוויטר. אלי מפקפק בכך שקדוסה הוא האנס, אבל בטוח שהילדה הותקפה: "בחקירה שלה הילדה מדברת בקוהרנטיות ולא יכול להיות שהיא בדתה את האונס. אני עדיין מאמין שהיא עברה אירוע מיני", הוא אומר שיחה עם אייס.

 סדרת הציוצים של יוסי אלי על החורים בתיק נגד קטוסה

"הגעתי לסיפור הזה עם ידיים נקיות - ילדה בת 7 שנאנסה באכזריות", הוא מספר. "הגעתי ליישוב בו היא מתגוררת, כשלא היה לי כלום ביד, ובטח לא מקורות. התחלתי לדבר עם אנשים והגעתי לעד מתוך תיק התביעה".
"הדבר שהכי תפס אותי, הוא שיש עד אופי שהגיע מיוזמתו האישית למשטרה להעיד לטובתו של החשוד קטוסה, ואומר שבאותו יום (בו התבצע לכאורה האונס, א"כ), 5 באפריל, מחמוד קטוסה היה בבית של מכרה של אותו עד. שואלים את המכרה אם הוא אכן היה בביתה, והיא משיבה שכן, ושהיא הייתה לאורך כל הזמן גם כן בבית. המשטרה עושה זיגזג - רגע לפני הגשת כתב האישום בו נטען כי האונס התבצע בביתו של קטוסה, המשטרה משנה את הגרסה וטוענת שהאונס היה בבית של אותה אישה, האליבי".
לדברי אלי, נקודה זו כבר מעלה סימני שאלה לגבי אופי ורצינות החקירה של קטוסה: "11 שנה שאני מסקר לרוב את המשטרה. כשאני נכנס לסיפור פלילי - אני חושב כמו חוקר משטרה. ברגע שאתה רואה שהמשטרה הכניסה את אותו עד אופי לכתב האישום כעד תביעה ולא כעד הגנה, אתה מבין שיש פה בעיה. שיש רשלנות של המשטרה ובעיקר כשיש עשרות תלונות על תחנת משטרת מודיעין עלית (שצוות שלה חקר את הפרשה, א"כ). אני מוסיף לכך שהייתה הצבעה של האמא על החשוד לפני שהילדה זיהתה. אתה מבין שיש פה משהו בעייתי מאד".
ההתעסקות האינטנסיבית של אלי - עם ימים ולילות כמעט בלי שינה - אליו הצטרפו בהמשך גם כלי תקשורת אחרים, חשפה חקירה בעייתית ותיק שהלך וקרס מדי יום ביומו. "יאמר לזכותה של המשטרה שהם ישר הבינו את גודל הברוך", מספר יוסי, "הם הבינו שיש בעיה בסיפור הזה ולכן פתחו את התיק מחדש, בדקו אותו, גילו מחדלים אמיתיים, ואז הפכו את התיק מחדש כדי לבדוק אותו מחדש, עם צוות חקירה אחר מימ"ר ש"י". התוצאה הייתה שחרורו שלשום ללא מגבלות של קטוסה.
הצלילה של אלי לתוך התיק, ההופעות שלו על המסך והציוצים הרבים שלו, קוממו עליו גולשים רבים מהצד הימני של המפה הפוליטית. חלקם ביקרו אותו, אחרים קיללו, והיו כמה שהלכו כמה צעדים רחוק יותר. "אני מרגיש שיש תהליכים של הקצנה בשיח הציבורי", הוא אומר. "לפני שנתיים כן קיבלתי רעל בפייסבוק, אבל זה היה ברמה של 'עוכר ישראל', 'שמאלני', ואגב גם קללות מהצד השני שתקפו אותי. מה שכן הקצין זה שיחות טלפון ואיומים על החיים, וזה קרה בתיק הזה. התקשרו אליי ואמרו – 'נגיע אליך יא שמאלני עוכר ישראל', 'הלוואי ותמות באיומים'".
אלי דיווח על כך למנהלו, מנכ"ל חברת החדשות ישראל טוויטו. "ישראל גיבה אותי,  המערכת מאד פרגנה לי, שלו אם אני רוצה אבטחה. עד לפני 3 שנים היה לי מדור באתר וואלה על ארגוני פשיעה, והיו איומים, אבל בחיים לא שקלתי להגיש תלונה במשטרה, לא בגלל שאני גיבור גדול, אבל בגלל שהחלטתי לא להתייחס לזה. במקרה הנוכחי זה בטח איזה ילד כאפות שרצה להדאיג אותי. אני לא חושב שיש צורך להגיב אחרת, לפחד או להגיש תלונה. אני מחוספס, אני חי בירושלים, הייתי לוחם מג"ב, אני כנראה קצת שונה מהחבר'ה שהגיעו מהנוף הגל"צניקי".
-אחרי שקדוסה שוחרר לביתו, אתה בטוח שזה לא הוא האנס?
"כל הראיות מצביעות – לפי המשטרה - על כך שזה הוא. אבל אני אומר לך שכל הראיות מצביעות על כך שזה לא הוא".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יוסי אלי אין לו דיקציה
  עובר מסך חחחח 27/06/2019 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כתב של תת מקומון
  סגור
 • 3.
  ועוד איך עובר
  דני 27/06/2019 09:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  וטוב שמישהוא מוציא את האמת לאור אם יש פה בדיחה עצובה זה המשטרה והתגובה שלך
  סגור
 • 2.
  כתב שלא עובר מסך
  יוסי אלי בדיחה עצובה 26/06/2019 19:48
  הגב לתגובה זו
  2 7
  מחרטט שטויות
  סגור
 • 1.
  נשים- קחו אחריות
  יפה 26/06/2019 19:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לצערינו יש הרבה מקרי אונס בארץ. גם של ערבים וגם של יהודים. תמנעו את המקרה הבא: חשוב שכל ילדה, נערה ואשה ילמדו הגנה עצמית!!!!
  סגור