מדיה

התאגיד הסיר את מחוז ירושלים: האם ידרוש פיצוי מחברת קודה?

'הארץ' חשף כי שוטרים שתלו נשק בביתו של תושב מזרח ירושלים לטובת הצילומים. מחר תדון מועצת התאגיד בהצעה להפסיק לשדר דוקו-ריאליטי. יתכן שכאן ידרוש פיצוי על הפרשה
אלכסנדר כץ |  12
הסדרה מחוז ירושלים (צילום יח"צ)
תאגיד השידור הציבורי כאן הסיר היום (יום ב') את כל פרקי הסדרה מחוז ירושלים מהפלטפורמות הדיגיטליות שלו, ולא ניתן לצפות כעת בפרקי הסדרה, בנוסף לפרק הבעייתי שכבר הוסר אתמול. בנוסף חברת ההפקה קודה הפקות תבדוק סצנות נוספות בסדרה שעולה החשש כי בוימו בצורה מניפולטיבית ואף שקרית.
כזכור, אתמול בבוקר חשף העיתונאי ניר חסון מהארץ כי המשטרה שתלה רובה M-16 בביתו של תושב מזרח ירושלים, לטובת צילומי סדרת הדוקו-משטרה מחוז ירושלים. הצבת כלי הנשק במסתור נועדה אך ורק לטובת הצילומים. החיפוש נעשה בביתו תושב שכונת עיסאוויה, סאמר סלימאן התקיים באחד הימים בנובמבר 2018 בשעות לפנות בוקר, ושודר בפרק התשיעי בסדרה. בסדרה נראה אחד השוטרים אומר כי בבית בו נערך החיפוש (ביתו של סלימאן, א"כ) נמצאה "מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה". בהמשך השוטרים מברכים זה את זה על מציאת הנשק, שכאמור הייתה סצנה מבוימת.
עם סיום החיפוש, קיבל סלימאן מהשוטרים "דו"ח חיפוש" בו נכתב כי "לא נתפס דבר", כאשר המטרה הייתה כאמור לתת לו הוכחה כי אינו חשוד בדבר. אלא שלאחר השידור, זיהו שכניו של סלימאן אותו ואת ביתו, והוא חושש כעת כי ייחשד בפעילות עבריינית-חבלנית או לחלופין, כמשתף פעולה עם ישראל.
לאחר הפרסום התקיימה אתמול ישיבה בהולה בין הבעלים של קודה הפקות רם לנדס למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ וסמנכ"לית הטלוויזיה טל פרייפלד. באותה פגישה סוכם כי לנדס יבדוק את הטענות ויגיב עליהם עד היום. היום כבר הוחלט כאמור כי סצנות נוספות ייבדקו. גורמים בתאגיד אומרים כי עולה חשש שסצנות נוספות פוברקו.
אתמול פרסמה דוברות משטרת ישראל הודעה על פיה "אנו מתנצלים על כל פגיעה שנגרמה לאזרח כתוצאה משידור הקטע. המקרה נמצא בבדיקה ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

 
בין התאגיד לקודה הפקות מתקיימים מגעים לגבי המשך ההתקשרות להפקת עונה נוספת של דוקו-ריאליטי, לאו דווקא על משטרת מחוז ירושלים, כפי שפורסם אתמול באייס. מחר תתקיים ישיבת הנהלת התאגיד, כאשר על השולחן עומדת הצעה שהועלתה עוד לפני התפוצצותה של "פרשת מחוז ירושלים" להפסיק לשדר דוקו-ריאליטי בצורה גורפת. בתרחיש מסוים, אומרים גורמים בתאגיד, עשויה להתקבל החלטה כזאת כבר מחר, וכאן 11 לא ישדר יותר סדרות מסוג זה, שלצד ההצלחה והערכה להן הן זוכות, הן סובלות גם מבעיות עריכה מגמתיות.
בנוסף, ישנה אפשרות כי הפרשה הנוכחית תוביל את התאגיד לדרוש מחברת קודה הפקות פיצוי כספי, לאחר שלדעת התאגיד לפחות בכל הנוגע לסצנה הספציפית עם שתילת הרובה בביתו של סלימאן, הדבר אינו עומד בסעיף בחוזה בין הצדדים כי על חברת ההפקה לעמוד בכללי אתיקה עיתונאיים. כבר אתמול מסרו בכאן בין היתר כי "כל בתי ההפקה העובדים עם התאגיד, בהם קודה, חתומים על חוזה המחייב עמידה בכללי האתיקה, על פי כל דין. אם יימצא כי יש שמץ של אמת בטענות החמורות, המקרה יטופל בהתאם". במקרה קיצון, הסוגיה הנוכחית עוד עשויה להגיע לערכאות משפטיות.
היום נמסר מהתאגיד כי "מאז קבלת התלונה הראשונית נגד קודה ונגד המשטרה, פתח התאגיד בבירור מעמיק עם חברת ההפקה וייבחנו שיטות הפעולה והעריכה בכל הסדרה. התאגיד רואה בחומרה רבה את הטענות, המנוגדות לחלוטין לכללי האתיקה שעליהם חתמה קודה בחוזה שלה עם התאגיד, ועד לסיום הבירור הוחלט להוריד את כל פרקי הסדרה משידור. מועצת כאן תקיים דיון דחוף בעניין ונפעל בהתאם להחלטות שיתקבלו".
תגובות לכתבה(12):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  גועל נפש מה שהם עשו
  שלומי 12/08/2019 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשה להאמין למישטרה אחרי מה שהם עשו גועל נפש פ
  סגור
 • 7.
  "ועדת לנדס" . זוכרים?! (ל"ת)
  עולם מושחת 11/08/2019 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  גמרתי עם כאן. גזענים, נוכלים רמאים בזויים. שייסגרו כבר! (ל"ת)
  צלילה 08/08/2019 16:30
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 5.
  אל תתנו בשום אופן לרם לנדס ולתאגיד לרחוץ בניקיון כפיהם
  A 08/08/2019 09:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הם יגידו "לא ידענו, לא שמענו" ויאשימו אחרים. אבל הם אשמים בפשלה הקשה הזאת, נקודה. וזה ממש לא מפתיע, חבורת אנשים חסרי מוסר ומצפון שמסוגלים גם לדברים הנוראים ביותר עבור האינטרסים הצרים שלהם.
  סגור
 • 4.
  הסקופ הוא שאנשים עדיין מאמינים שריאליטי זה אותנטי. (ל"ת)
  זוהרה 08/08/2019 00:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  Don't worry friends, קודה שייכת לרם לנדס, מחסל הרשות!!!
  לקרוא ולהבין מציאות 08/08/2019 00:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קודה תקשורת, חברת ההפקות של רם לנדס, מי שמונה ע"י השר אלדן (ועדת לנדס, זוכרים?!) להחליט על חיסול רשות השידור, פיטורי 1800 עתונאים והזרמת מיליארדי שקלים לכיסו בהקמת תאגיד כאן. רם לנדס "זוכה" להזרמת כ40 מיליון ש"ח בשנה מהתאגיד אותו הקים, לחברת קודה שלו, ותמורתם הוא מפיק אוצרות כדוגמת הסדרה הזו. הקטע היחיד בעייתי לו פה הוא שתפסו אותו. זו מכה קטנה בכנף שלו כמו בחברת יולי אוגוסט הפקות שהבעלים שלה "מונתה" למנהלת הטלויזיה של התאגיד המזרים אליה ולבעלה סך של כ55 מיליון ש"ח בשנה. שחיתות מופרעת וחסרת תקדים!
  סגור
 • כמה קשקוש בתגובה אחת
  פומיקי 08/08/2019 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 3
  1. לא כל העובדים של רשות השידור היו עיתונאים 2. לא כולם פוטרו 3. גם אם התוכן בעייתי, עדיין תוכן כזה לא היה עולה בערוץ הראשון ז"ל. כאן 11 עושים אחלה עבודה עד עכשיו
  סגור
 • אחי דובר "כאן": לנדס דאג לפטר את כל רשות השידור,עובדה! (ל"ת)
  לדובר "כאן" : 11/08/2019 08:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נא לדייק
  רמי 08/08/2019 15:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כותרת התגובה "קשקוש" והכינוי "פומיקי" אכן מעידים על הכותב. כל עובדי רשות השידור פוטרו,עד האחרון שבהם! חלקם נקלט מחדש בתאגיד בחוזה חדש,בעיקר בתחום החדשות. רם לנדס הבעלים של קודה הפקות ומחבר דו"ח לנדס , "זכה" בנתח שמן, ללא מכרז וראה ברכה בעמלו. חוקי? אני מאמין שכן, אבל... מסריח וצועק לשמיים. תוכן ריאליטי כזה בצדק לא היה עולה בערוץ הראשון ז"ל. לערוץ ציבורי יש תפקיד אחר! ולסיום רק אומר שאכן יש גם תוכן ראוי ב כאן 11
  סגור
 • 2.
  שברתם את הפיפלמיטר
  א. כאסף 07/08/2019 22:42
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שאַו
  סגור
 • 1.
  קודה ורם לנדס מוסר לקוי
  אחד שיודע 07/08/2019 18:56
  הגב לתגובה זו
  10 0
  התאגיד ראה על בשרו מיהו רם לנדס ששתה את דמם של העובדים בטלוויזיות המקומיות שהפיק בזמנו שעמד בראש הועדה לסגירת רשות השידור וכעת גורף מליונים ( 675₪ לפרק!!!! במחוז ירושלים) מהפקות עבור התאגיד, בבחינת הרצחת וגם ירשת.... יש לו מוסר בגרוש, זה אדם שמה שמעניין אותו זה רק כסף וצריך להפסיק כל התקשרות איתו
  סגור
 • עוד כשעבד בהארץ תיעבנו אותו. רע לב (ל"ת)
  הארץ 08/08/2019 16:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור